2000’lerin başından beri duymaya başladığımız terim oldu emlak değerleme. Özellikle konut kredileri veya bir diğer adıyla mortgage ile eksper geliyor ve emlak değerleme raporu yazıyor denmeye başlandı. Herkesin yeni duyduğu ve terimlerin oturmadığı bir dönemdi.

Emlak değerleme günümüzde daha çok gayrimenkul değerleme adıyla anılıyor. Adı değişse de farklı anılsa da, yapılan iş aynı. Belki eski dönemlerden duyduğunuz bilirkişi, şimdi değerleme uzmanı adıyla anılır oldu.

Emlak değerleme, değerleme uzmanları tarafından yapılan bir işlem. Tapu, belediye veya ilgili kurumlarda inceleme yaptıktan sonra emlak içinde ve dışında inceleme, ölçüm ve fotoğraf çekimleri yapılır. Yaklaşık 2-3 günlük bir çalışma neticesinde gayrimenkul değerleme raporu hazırlanır ve hangi kurum ya da kişi istediyse bu rapor oraya iletilir.

Emlak değerleme şirketleri, emlak alım satımına aracılık etmez. Sadece bağımsız olarak değerleme raporu hazırlarlar. Bu arada, evimin değerini nasıl yükseltirim gibi sorular mesleğe ve bu işi yapana rüşvet vermeye çalışmaktan farklı değildir!